Yeni Sürdürülebilirlik Ajandaları Açıklandı

Arçelik sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Liderlerin Sürdürülebilirlik Ajandası’ oturumunda, farklı endüstrilerin önde gelen şirketlerinin liderleri ‘yeni sürdürülebilirlik hedeflerini’, sürdürülebilirliği bir iş modeli haline getirmek için neler yaptıklarını ve sürdürülebilirlik çalışmalarının şirketleri ve çevre için somut getirilerini nasıl ölçümlediklerini görüştü.

Moderatörlüğünü Ülker CEO’su Mete Buyurgan’ın üstlendiği oturuma MESA Holding CEO’su ve MESA Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan katıldı.

 

BOYSANOĞLU: DÜNYADA ÜRETİLEN ENERJİNİN YÜZDE 30’UNU İNŞAAT SEKTÖRÜ HARCIYOR

MESA Holding CEO’su ve MESA Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, “Dünyada üretilen enerjinin yüzde 30’unu inşaat sektörü harcıyor. Salınımı yapılan karbonmonoksitin yüzde 25’ini inşaat sektörü salıyor. 1 metrekareye dünyada kullanılan 385 kg karbon emisyonu, inşaat – konut yapabilmek için… Bu çok ciddi bir rakam. Bu değer örneğin Hindistan’da 1 tona çıkıyor. İngiltere’de 50 ille 80 ton karbon salınımı yapıldığı söyleniyor.

Ürünü son kullanıcı 50 ile 100 yıl arasında kullanılıyor ve biz yaparken harcıyoruz ve tüketiyoruz ama teslim ettiğimiz kişinin nasıl kullanacağına da biz karar verebiliyoruz. 1960’lardan 1990’lara kadar sürdürülebilirlik felsefesiyle bunu yapmadık, çünkü o dönem insanlar bir şeyin biteceğini ve dünyanın kirleneceğini kestiremiyordu. 90’larda ise ilk dış cephe yalıtımını Türkiye’ye biz getirdik ve kullandık. O dönemlerde sürdürülebilirlik anlayışının kullanımı, tüketicinin tüketimini azaltmak ve aidatını düşürmek üzerineydi. Bugün artık dış cephede daha çevreci nasıl olabiliriz diye bakıyoruz. Örneğin çimento yerine alternatif ne kullanabilir gibi… Teknoloji, tasarım, tabiat ve toplum kavramlarını önemsiyoruz” dedi.