“Yarını Kodlayanlar” Projesi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin ortak projesi “Yarını Kodlayanlar” kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “BEST4City: Çocuk Dostu Şehirler Hackathonu ve İdeathonu” sonuçlandı. Toplam 45 öğrencinin yarıştığı etkinlikte ideathonu “Green City”, hackathonu ise “Çevre Koruyucuları” takımları kazandı. Dereceye giren takımlara fikir ve projelerini geliştirmeleri için teknoloji çeki hediye edildi.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi, çocuk ve gençleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında 290 bini aşkın çocuğa ulaşan proje kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eş zamanlı olarak hackathon ve ideathon düzenlendi. “BEST4City: Çocuk Dostu Şehirler Hackathonu ve İdeathonu” adıyla online olarak düzenlenen ve toplam 10 takım halinde 45 öğrencinin yarıştığı etkinlikte, katılımcılar akıllı ve çocuk dostu şehirler geliştirmek için fikir üretti.

Etkinliğin ideathon bölümünde Rabia Naz Yazıcı ve Hüseyin Ayaz Yazcı’dan oluşan “Green City” takımı birinci; Alya Yanık ve Zeynep Duru Oğuz’dan oluşan “ALZEY” takımı ikinci; Ali Mert Emil ve Pamir Yalçıntaş’tan oluşan “Fırtına Beyinler” takımı ise üçüncü oldu. Hackathonda ise Ceylin Naz Tutğaç ve İdil Erdoğan’dan oluşan “Çevre Koruyucuları” takımı birinci; Cafer Berat Gülsoy, Enes Yanıkbayır, Esma Nur Pınar ve Taha Kardan’dan oluşan “Yeşili Sevenler” takımı ikinci; Metin Çoban, Samed Kuru, Bekir Şahin ve Arda Kadir Bayar’dan oluşan “Dalton Kardeşler” takımı ise üçüncü oldu.

YARATICI FİKİRLER BEĞENİ TOPLADI

İdeathon birincisi “Green City” takımının çocuk köyü projesinde, çocuklar huzurevlerinde kalan ve çok fazla deneyime sahip olan yaşlılardan deneyimleri üzerine bilgi alıyor. İkinci gelen “ALZEY” takımının projesinde, sokak çocuklarının beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve psikolojik destek gibi tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. Üçüncü olan takım “Fırtına Beyinlerin projesi ise çocuklara geri dönüşüm bilincini aşılayarak çevrede oluşan çöpleri ayrıştırmayı ve bunların tekrar kullanılıp geri dönüşümünü sağlamayı hedefliyor.