Ukrayna Savaşı; Energoatom: Rus Bombardımanı Zaporizhzhia Nükleer Reaktörünü Kapatmaya Zorladı

Rusya ve Ukrayna, birbirlerini Perşembe günü Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin yakınlarına saldırmakla suçladılar ve reaktörlerinden birinin BM müfettişlerinden oluşan bir ekip ziyarete gelirken kapanmasına neden oldu. Ukraynalı nükleer enerji operatörü Energoatom, Ukrayna’nın güneyindeki Zaporizhzhia santralindeki reaktörün Perşembe günü erken saatlerde devre dışı kalmasından Rus bombardımanının sorumlu olduğunu söyledi. Energoatom Telegram’da yaptığı açıklamada, “Acil durum sistemi etkinleştirildi ve Ünite Numarası 5 kapatıldı” dedi.

Energoatom, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ekibinin Perşembe öğleden sonra tesise güvenli bir şekilde ulaştığını doğruladı. Zaporizhzhia bölgesi başkanı Oleksandr Starukh, günün erken saatlerinde Rus birliklerinin de ekibin rotasını bombaladığı söylendiğini söyledi. Starukh, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Ruslar, Zaporizhzhia’dan Zaporizhzhia nükleer santraline kadar IAEA misyonunun önceden kararlaştırılan rotasını bombalıyor. BM öncü ekibi güvenlik nedeniyle hareket etmeye devam edemiyor.”

Ukraynalı yetkililer, Moskova birliklerinin, ekibi Rus işgali altındaki bölgelerden gelmeye zorlamak için fabrikaya giden yolları kasten bombaladığı konusunda defalarca uyardı. Buna karşılık Kremlin, Kiev’i Perşembe günü santrali ele geçirmeye çalışmakla suçladı ve askeri havacılığın kullanımı da dahil olmak üzere yaklaşık 60 asker olduğu tahmin edilen Ukrayna birliklerini yok etmek için “önlemler alındığını” iddia etti. IAEA’dan direktörü Rafael Grossi liderliğindeki bir grup müfettiş, önemli güvenlik endişelerine rağmen Perşembe günü sahada planladıkları teftişe devam etme kararı aldı. Grossi, “Yakın zamana kadar bu sabah da dahil olmak üzere askeri faaliyetlerde artış oldu” diyen Grossi, Ukrayna ordusu tarafından bilgilendirildikten sonra, doğasında var olan risklere rağmen hareket etmeye karar verdiğini de sözlerine ekledi. “Ama artıları ve eksileri tartıp bugüne kadar geldiğimiz için durmuyoruz.”