Turkcell, İklim Değişikliğiyle Mücadelede Sektörünün Lideri Oldu

Turkcell, iklim değişikliğiyle mücadeledeki çalışmalarıyla, çevre girişimi Karbon Saydamlık Projesi’nde (CDP) notunu, liderlik seviyesine çıkardı. Turkcell, 2014’ten bu yana yürüttüğü raporlama sürecinde Türkiye’de bilişim teknolojileri ve telekom sektöründe bu zamana kadar en yüksek notla değerlendirilen tek şirket oldu.Turkcell, iklim değişikliğiyle mücadele alanında sürdürdüğü çalışmalarla dünyanın en önemli çevre girişimlerinden biri olan CDP’de İklim Değişikliği Programı’nda liderlik seviyesine ulaşarak “A-” notuyla derecelendirildi.

CDP İklim Değişikliği raporlama sürecini, 2014 yılından bu yana devam ettirirken, 2019 yılındaki kurumsal sürdürülebilirlik dönüşümüyle hızlandıran Turkcell’in değerleme notu, 2021 yılı faaliyetleriyle A- liderlik seviyesine yükseldi. Böylece Turkcell, Türkiye telekom sektörü ve bilişim teknolojileri alanında en yüksek notla değerlendirilen tek şirket oldu.

‘HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELESİNDE ÖNCÜ OLMAK’

“Sürdürülebilirlikte Pozitif İz vizyonumuzla çevreye, topluma ve işimize olumlu izler bırakmak için çalışıyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele de bu kapsamda önemli odak alanlarımızdan biri.  Özellikle son üç yıldır iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yaptığımız çalışmalar meyvesini veriyor. Turkcell olarak liderliğimizi her alanda yaşatmak istiyoruz. Gelecek yıllardaki hedefimiz, notumuzu daha da geliştirmek ve yalnızca sektörümüzle sınırlı kalmayıp bir üst seviyeye çıkarak Türkiye’nin İklim Lideri olmaktır.”

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEDE GÖNÜLLÜ MÜCADELE EDİYORUZ’

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. altında faaliyet gösteren tüm şirketlerin operasyonlarındaki sera gazı emisyonlarının hesaplandığını belirten Erkan, “Turkcell olarak iklim değişikliği karşısında, teknolojinin onarıcı gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz. Öncelikle sera gazı emisyonlarımızı nasıl azaltacağımızı planladık. Bununla ilgili kapsamlı çalışmalar yaptık. Emisyon ölçüm değerlememiz global ölçekte gayet iyi ancak seviye ne kadar iyi olursa olsun biz operasyonlarımızı, iklim değişikline sebep olan etkilerimizi en az olacak şekilde düzenliyoruz. Gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz CDP İklim Değişikliği raporlamasıyla çevresel performansımızı yıldan yıla geliştirmemiz de bu konudaki kararlılığımızın en net göstergesidir” dedi.