TEKNOFEST’in 5’incisi 30 Ağustos’ta Samsun’da başlıyor

TEKNOFEST’in 5’incisi 30 Ağustos’ta Samsun’da başlıyor

SAMSUN(DHA)- HAVACILIK, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in 5’incisi, bu yıl Samsun’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında kentte 3 bilim merkezi ile 2 çocuk üniversitesinin açılacağını duyurdu.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, festivalin başlangıç tarihinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk geldiğini belirterek, çifte mutluluk yaşayacaklarını söyledi. Çok özel bir günde TEKNOFEST Karadeniz’e ev sahipliği yapacaklarını ifade eden Vali Dağlı, “Zafere giden yolun başlangıcı, milli mücadelenin başladığı şehrimiz Samsun’da; Zafer Bayramı’nı ve milli teknoloji hamlesi TEKNOFEST’in coşkusunu birlikte yaşamak bizler için ayrı bir gurur olacak” dedi.

SAMSUN’A 3 BİLİM MERKEZİ, 2 ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmalarının stratejik açıdan çok kıymetli olduğunu aktaran Vali Dağlı, “Tarım, enerji, sağlık, ulaşım, barınma ve iletişim gibi temel ihtiyaçlarımız ve birçok stratejik sektörün teknoloji ile birlikte ne denli ivme kazandığına bizzat şahit oluyoruz. Hayatımızın her alanında, teknolojinin avantajlarından yararlanıyoruz. Teknolojinin gelişimi ile yaşam standartlarımızın ne denli değiştiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Karadeniz’in parlayan yıldızı Samsun da bu anlamda ciddi gelişmeler kaydediyor. TEKNOFEST Karadeniz kapsamında ilimize 3 bilim merkezi ve 2 çocuk üniversitesi (keşif kampüsü) kazandırılması için inşaat çalışmaları hızla devam ediyor” diye konuştu.

150 BİN METREKARELİK ALANDA HUMMALI ÇALIŞMA

Samsun’da festival hazırlıklarının planlandığı şekilde devam ettiğini vurgulayan Vali Dağlı, “Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz festivali için yaklaşık 150 bin metrekarelik alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milli mücadele yolunda ilk adımın atılarak, kurtuluş meşalesinin yakıldığı kent olması açısından, herkesin kalbinde farklı bir yeri olan Samsun; her anlamda, her şeyin en iyisini hak ediyor. Samsun, eşsiz doğası, tarihi, kültürü, coğrafyası, gelişmiş sanayisi, turizm olanakları, lojistik avantajları, yenilenebilir enerji alternatifleri, her gün önemi artan su kaynakları ve tarım potansiyeli ile birçok sektörde önemli yatırım fırsatları barındırıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

DHA-Eğitim – Türkiye –