Sürdürülebilirlik Yatırımları

Küresel Sürdürülebilir Yatırım Birliği’nin raporuna göre, küresel ölçekte yapılan sürdürülebilirlik yatırımlarının 2025 yılına dek 50 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Şirketlerin sürdürülebilirlik ve kârlı büyüme hedefiyle, KOBİ’ler farklı kurumların hibe desteklerinden yararlanarak danışmanlık hizmeti alabiliyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün Oxford Economics iş birliğiyle 40’tan fazla ülkede gerçekleştirdiği 2022 Own Your Impact çalışmasının sonuçlarına göre de CEO’ların yüzde 83’ü önümüzdeki 5 yıl içinde yapacakları sürdürülebilirlik yatırımlarının daha iyi şirket sonuçları doğuracağına inanıyor. 28 sektörde çalışan, 60’ı Türkiye’den 3 bin CEO’nun katıldığı araştırmada, sürdürülebilirlik ve dijital dönüşümü entegre eden CEO’lar, dönüşümün kârlılık üzerindeki pozitif sonuçlarını 2 yıl içinde görmeye başladıklarını söylüyor. Türkiye’deki CEO’ların yüzde 68’i ise gelirlerinin yüzde 10’undan fazlasını daha sürdürülebilir bir geleceğe yatırım için kullanmayı planlıyor.

Mevcut koşullarda strateji, dijitalleşme, sürdürülebilirlik gibi konularda somut adımlar atmak isteyen şirketlerin, doğru bir yol haritası çizmek için destek almaları gerektiğine dikkat çeken, danışmanlık şirketi Mentoro’nun Kurucu Platform Direktörü Başak Tulga Önen, “Mentoro olarak, şirketlere ihtiyaç duydukları yol haritasını sunuyor, sürecin kontrollü ilerlemesini isteyen yöneticilere üst düzey ekibimiz ve test edilmiş metodolojilerimizle rahat bir nefes aldırıyor, ekiplerine yeni yetkinlikler kazandırıyoruz. Ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) yerel danışman havuzunda yer alıyoruz. EBRD, uygunluk kriterlerine göre onay verdigi KOBİ’lerin yönetim danışmanlığı proje desteği almasına yardımcı oluyor ve  proje masrafının belirli bir yüzdesini, çoğunlukla donör fonlarıyla karşılıyor” dedi.

“PROJELERİ DAHA DÜŞÜK MALİYETLERLE, ÇOK DAHA HIZLI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ” 

Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, inovasyon, yeni iş stratejisi, yenilikçi organizasyon modeli, müşteri deneyimi, çevik yönetim ve operasyonel tasarım konularında birçok başarı hikayesine sahip Mentoro’nun Kurucu Platform Direktörü Başak Tulga Önen, sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız her projede yaklaşım, tecrübe ve metodolojilerimizi müşterimizin ekibiyle paylaşıyor, onlara yeni ve ömür boyu kullanabilecekleri değerli yetkinlikler kazandırıyoruz. Kullandığımız metodolojiler ve gerçek iş tecrübesiyle, diğer danışmanlık şirketlerinin aylar süren projelerini biz birkaç hafta içinde tamamlıyoruz. Mentoro, platform yapılarının avantajlarından faydalanarak, projeleri çok daha düşük maliyetle ve çok daha hızlı gerçekleştiriyor.”