Sürdürülebilirlik Faaliyetleri

Yaşanabilir bir dünya açısından, ‘sürdürülebilirlik faaliyetleri’ şirketler için her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Şirketler sürdürülebilirlik faaliyetleriyle doğal kaynakları maksimum verimle kullanmayı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyor.

TERCİH YENİDEN İNŞA DEĞİL RESTORE ETMEK

Daha az malzeme kullanarak daha çok şey yapmayı hedefleyen Dyson, tüm operasyonlarında sürdürülebilirliği destekliyor. Tüm küresel CO2 emisyonlarının yüzde 8’i beton üretiminden kaynaklandığı ve her 1m³ beton için 1 ton karbondioksitin atmosfere salındığı gerçeğinden yola çıkan Dyson, ofislerdeki israfı azaltmaya ve tesisine mümkün olduğunca yenilenebilir ve temiz enerji sağlamak için, yenilerini inşa etmek yerine restore etmeyi tercih ediyor.

Şirketin Malmesbury’deki kampüsü de çevreye verilen zararı en aza indirecek şekilde modernize ediliyor. Burada ilk olarak, gazlı ocakları indüksiyon üniteleriyle değiştirip klima ihtiyacını ortadan kaldırarak, restoranları yüzde 100 yenilenebilir elektrikle çalışır hale getirdiler. Şirket, bu yaklaşımı gelecekteki tüm tesislerinde uygulamayı hedefliyor.

SU KAYNAKLARI İÇİN TEKRAR KULLANIM VURGUSU

Sürdürülebilirlik faaliyetlerine hız veren bir diğer şirket ise Akkim Kimya. Sürdürülebilir gelişim için su kaynaklarının kullanılır hale getirilmesi ve tekrar kullanımının şart olduğunu söyleyen Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, şirketin faaliyet gösterdiği alanlardan biri olan Su Çözümleri’nin ürettiği su kimyasalları ve filtrelerle dünyada 50 milyondan fazla insanın temiz suya ulaştığına işaret etti.

Sınırlı sayıdaki kaynakların korunması için önceliklerden birinin de çevreye duyarlı üretim olması gerektiğinin altını çizen Kipri “Yatırımlarımızla her yıl 1 milyar metre küpten fazla suyu filtreliyor, berraklaştırıyor, bakteri ve virüslerden arındırıyor, kullanılamaz durumda olan su kaynaklarını kullanılabilir hale getiriyoruz. Aynı şekilde endüstri kullanımı için yetersiz kalitede olan suyun üretimde kullanılabilir hale gelmesini de sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.