Sürdürülebilir Kıyafet Nedir?

Sürdürülebilir kıyafet; İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda kıyafet satın alırken, gelecek neslinde kıyafet konusunda sıkıntı çekmeden aynı olanaklara sahip olması anlamına gelmektedir. Son yıllarda insanlar bilinçsizce kıyafet almaya başlamışlardır. İhtiyaç dışı kıyafetlerin alınması dünyada milyonlarca suyun israf edilmesine, üretimde kullanılan kaynakların azalmasına sebebiyet vermiştir. Bu gelecek için çok büyük bir tehdit haline gelmiştir. Bu sorunu çözmek amacıyla sürdürülebilir kıyafet kavramı ile insanları bilinçlendirerek, kıyafet konusunda zaruri ihtiyaç haricinde kıyafet alınmaması gerektiği konusunda insanlara bilgi vermek amacıyla çıkmıştır.

Bir kıyafetin üretiminde 2,700 litre suya ihtiyaç vardır. Talebin artması üzerine firmalar para kazanmak için üretimi arttırırlar. Bu da harcanan su miktarını arttıracağı için bugün için harcanan su miktarı gelecekte kuraklığa sebep olabilecektir. Ayrıca üretim yapılırken fabrikalar tarafından atmosfere bol miktarda karbondioksit salınımı yapmaktadır. Bu salınım artma hava kirliliğine sebep olmakta, sonuç olarak yaşanabilir dünya halinden çıkmaktadır. Karbondioksidin artması küresel ısınmayı ve iklim değişiklilerine neden olmaktadır. Bu durumdan endişe eden devletler birçok müdahale de bulunma kararı almıştır. Basit bir örnek vermek gerekirse üretim yapan fabrikaların bacalarına filtre takılması kuralını getirmişlerdir. Filtre takmayan fabrikalar devlet tarafından yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır.

Tekstil firmaların temel amacı kar elde etmek olduğu için talep devam ettikçe üretimde devam edecektir. Bu yüzden insanları bilinçlendirmek daha önemlidir. Sürdürülebilir kıyafette iki önemli husus vardır bunlardan biri talebi oluşturan insanlara bilgi aktarımı sayesinde ihtiyaçları dâhilinde kıyafet alımını sağlayarak talebi azaltmaktır. Diğer bir hususta üretim yapan firmalara kıyafetlerin üretiminde kullandıkları kumaş tercihlerini değiştirmeleridir. Geri dönüştürülebilir kumaş tercih etmeleri hem firma açısından hem de çevre açısından önemlidir. Son yıllarda bazı firmalar kendi ürettikleri ürünleri geri dönüşüme kazandırmak için birçok projeye ev sahipliği yapmaktadır.

Tekstil sektöründe sürdürülebilir kumaş hangileridir?

Firmalar kıyafet üretiminde geri dönüşebilir kumaşları tercih etmesi sürdürebilirlik açısından önemlidir. Peki, bu kumaşlar hangileridir;
1. Keten lifleri
2. Pamuk elyafı
3. Yün lifleri
Yukarıda belirttiğimiz kumaşlar geri dönüştürülebilir kıyafetler olup, bilinçli alışverişte ürün alırken hangi kumaştan üretildiğine bakarak alışveriş yapmak sürdürebilirlik açısından önemlidir.