Su Ayak İzi Nedir?

Su ayak izi; bir malın üretiminde kullanılan su miktarı anlamına gelmektedir. Su ayak izi suyun ne kadar tüketildiğini göstermektedir. Tekstil firmaları üretimde tonlarca su kullanmaktadır.
Dünyada son yıllarda su tüketimi oldukça artmıştır. Su tüketimi yanında denizlerin kirletilmesi gibi birçok doğal su kaynağı da kirletilmektedir. Suyun dünyada azalması ya da kullanılan su miktarındaki düşüş kuraklığa sebebiyet vermektedir. Su günlük yaşamımızda olmazsa olmazlardandır. Suyu içmek için, yemek yaparken, evi temizlerken her alanda suyu kullanmaktayız. Bilinçsiz derecede suyun tüketimi insanlar kadar diğer canlıları da etkilemektedir. Su tarımda kullanıldığı gibi endüstri alanında da kullanılmaktadır. Ürünlerin yetişmesinde en önemli faktörlerden biri olan su olmadığında kuraklık baş gösterir bu da sebze ve meyve fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Aslında su sadece yaşamın yanında ekonomi olarak da insanları etkilemektedir.

Suyun oluşması için ekosistemdeki döngünün oluşması gerekmektedir. Son yıllarda küresel ısınmanın artışı ile havanın aşırı derece de ısınmasına neden olmuştur. Bu da dünyada var olan su alanların hızlı bir şekilde buharlaşmasına neden olmuştur aynı zamanda iklim değişiklikleri ile yağışın en yoğun olduğu kış ayının son yıllarda yağışlarda azalma olduğu görülmektedir.
İnsanların çevreye verdiği zararların sonucu olarak görülen bu olaylar hayvanları tehdit ettiği kadar insanları da tehdit etmektedir. Basit bir örnek ile anlatılması gerekiyorsa orman yangınları her sene hem Türkiye de hem de dünyada çok fazla rastlanan bir olaydır. Orman yangınları sıcaklığın artmasıyla birlikte insanların bilinçsizce ormanlık içinde yaptığı faaliyetler sonucu oluşmaktadır. Ağaçlar fotosentez yapmasının yanında yağmur bulutları içinde önemlidir.

Güney Afrika’da son yıllarda kuraklık yaşanmaktadır. Kuraklığın sonucu olarak insanların nüfusu arttıkça kullanılan su miktarının azalması hatta suyun bitmesi ölümlere sonuçlanmaktadır.
Birleşmiş Milletler suyun önemini vurgulamak için her yıl 22 Mart’ta Dünya Su Günü olarak kutlamaktadır. Bugün de Birleşmiş Milletler sürekli olarak suyun önemini vurgulamakta olup, suyun azalmasını önlemek için birçok çözümleri insanlara aktarıyor. Bu şekilde insanlar üzerinde farkındalığı yaratarak insanları bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Devletlere de çağrı yapan birleşmiş milletler suyun tasarrufu için gerekli adımların atılmasını istemektedir.