Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi

Emine Erdoğan, ‘Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nin açılışını yaptı

ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Ankara’da kurulan ve Türkiye’nin ilk ‘sıfır atık okulu’ olma özelliğini taşıyan ‘Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nin açılışını yaptı.

Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında, Altındağ Belediyesi tarafından Başkent Millet Bahçesi’nde ‘Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ kuruldu. Emine Erdoğan, burada düzenlenen törenle merkezin açılışını gerçekleştirdi. Ardından merkezi gezen Erdoğan, burada atölye çalışmaları kapsamında atık karton ve kozalaklardan flamingo maketi yapan çocukları izleyerek, onlarla sohbet etti. Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve Merkez Sorumlusu Güneş İpek’ten bilgi alan Erdoğan, daha sonra merkezde atıklardan yapılan ürünlerin sergilendiği bölümü gezdi.

‘İNŞALLAH BU EĞİTİMLER BÜTÜN BELEDİYELERİMİZE YANSIR’

Çocukların da yakın ilgi gösterdiği Emine Erdoğan, 6 yaşındaki Reyyan Güleç Muslu’nun, “Sıfır atık aynı zamanda israfı önleyen bir şeydir. İnsanların ve hayvanların yaşamını kolaylaştırır, daha iyi konuma getirir” sözlerini alkışlayarak, onu tebrik etti. Küçük Reyyan, Emine Erdoğan’ın isteği üzerine burada atıklardan yapılan ürünleri tek tek anlattı. Erdoğan, diğer çocuklara da söz verdi. Daha sonra merkezdeki kompost üretim alanını gezen Emine Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen el ve pedal yardımıyla manuel çalışan kompost makinelerini de inceledi.

Ziyaretinin ardından açıklama yapan Erdoğan, merkezi çok beğendiğini belirterek, “Altındağ Belediyemizi kutluyorum. Çocukların bu bilince varması ve sahiplenmesi bizim işimizi çok kolaylaştıracak inşallah. Dolayısıyla geleceğimiz emin ellerde diye düşünüyorum. İnşallah buradaki eğitimler, bütün belediyelerimize yansır. Bütün çocuklarımız bu eğitimden faydalansın istiyorum” diye konuştu.

Çocukların sıfır atıkla ilgili sözlerinin kendisini çok duygulandırdığını belirten Erdoğan, torunlarına da örnek olması için kayıtları göstermek istediğini söyledi. Çocuklara, içinde sıfır atık oyunu ve sıfır atık kitaplarının yer aldığı paketler ile Sıfır Atık Okulu sertifikalarını veren Erdoğan’a, Belediye Başkanı Asım Balcı da atıklardan yapılan bir tablo takdim etti.

5 BİNDEN FAZLA ÇOCUĞA SERTİFİKA VERİLDİ

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nin çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Merkezin faaliyetine bir süre önce başladığını belirten Erdoğan, “Ankara’nın dört bir tarafından okullar, gençlik merkezleri, kurslardan çocuklarımız önceden randevu alarak buraya geliyorlar, eğitimlere tabi tutuluyorlar. Özellikle, çevre bilinci, sıfır atık konusunda neler yapılabileceği, simülasyon bazlı oyunlar, etraftan toplanan atıkların ayrıştırılması gibi konularda temel eğitimleri alıyorlar ve sonunda da çocuklarımıza birer sertifika veriyoruz. Şu ana kadar 5 binin üzerinde çocuğumuz, gencimiz burada sertifika alma imkanını buldu ve yoğun bir ilgi var” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile hazırladıkları bu merkezin Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret eden Balcı, bu örneği tekrarlamak için gelip yerinde gören çok fazla kurum ve kuruluş olduğunu da dile getirdi.

Çocuklara bu bilinci aşılamaktan dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Balcı, eğitimlerin çevre mühendisleri ve alanında uzman kişilerce verildiğini anlattı.

Ziyarette Emine Erdoğan’a, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan da eşlik etti. (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

DHA-Genel – Türkiye-Ankara – ANKARA, (DHA)