Siemens Türkiye Karbon Salınımını 1145 Ton Azalttı

Siemens Türkiye, Enerji Performans Sözleşmesi kapsamında Enerji Verimliliği Projesi’ni Sepiciler Deri ile hayata geçirdi. İlk etabı tamamlanan proje ile yıllık ortalama elektrik tüketimi yüzde 18, doğal gaz tüketimi yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken karbon salınımı ise bin 145 ton azaldı. Siemens Türkiye ile Enerji Performans Sözleşmesi yapan Sepiciler Deri, projeye ait ilk sonuçları almaya başladı. Sepiciler Deri’de, projenin birinci etabında, verimli ömrünü tamamlamış makine yardımcı ekipmanları, sıcak su buhar ve kondens hatları değiştirildi. Su, boilerlar yerine eşanjör sistemi ile ısıtılmaya başlandı.

Yaklaşık 1,5 yıllık sürede tamamlanan ilk etap sonunda elektrik tüketimi yüzde 18, doğal gaz tüketimi ise yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken yıllık karbon salınımı da bin 145 ton azaltıldı. Buhar kazanlarının yenilendiği projenin ikinci etabında ise doğal gaz tüketiminde minimum yüzde 4 daha düşüş hedefleniyor. Bakım maliyetlerini de yüzde 25 oranında azaltan proje, yenilenen teknoloji ile üretim süreçlerini kısaltırken üretim kalitesini artırdı.

AFŞİN: EKONOMİ VE KARBON NÖTR OLMA HEDEFLERİNE SAĞLADIĞIMIZ KATKILARDAN DOLAYI GURUR DUYUYORUZ

Projenin sektör açısından örnek bir uygulama olacağına dikkat çeken Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Bölümü Ülke Yöneticisi Tolga Afşin, “Ülkemizde binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alan yenilikçi çözümler ve teknolojiler sunuyoruz. ‘Enerji Performans Servisleri’ ile Sepiciler Deri’nin ihtiyaçlarına özel hazırlanan yol haritası ve uygulama sonrası elde ettiği faydalar, Desigo CC kontrol yazılımı ile de somut bir şekilde ölçülebiliyor. ‘Enerji Performans Sözleşmesi’, yani ‘tasarruf ettikçe öde’ modeli ile Sepiciler Deri, verimliliğini önemli oranda artırırken, sağladığı enerji tasarrufu ve daha az karbon salınımı ile sürdürülebilirlik hedeflerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmış oldu. Hem müşterimizin hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine sağladığımız katkılardan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.