Siemens AG’nin Yatırım Stratejisi

Siemens AG, dijitalleşme, otomasyon ve sürdürülebilirlik alanlarındaki liderliği genişletmek için yeni yüksek teknoloji fabrikalarına, inovasyon laboratuvarlarına ve eğitim merkezlerine yapılan küresel yatırımlarını arttırıyor. Ağırlıklı olarak üretim kapasitesinin genişletilmesine yönelik toplam 2 milyar Euro tutarındaki yatırımlar bu yıl açıklayacak. Almanya ve ABD yatırımların ardından Siemens AG, Asya’daki üretim ağını ve Ar-Ge kapasitesini genişletiyor. Siemens AG’nin Singapur’daki yüksek teknoloji ile donatılmış yeni fabrikası Güneydoğu Asya’da büyüyen pazarlara hizmet verecek. Çengdu’daki dijital fabrikanın genişletilmesi, Çin’deki büyümeyi daha da artıracak. Avrupa ve ABD’de ek yatırımlar duyurulacak.

Siemens AG Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Roland Busch, “Teknolojilerimiz, müşterilerimizin daha rekabetçi, dayanıklı ve sürdürülebilir olmak için desteğimize ihtiyaç duyduğu seküler büyüme trendlerine hitap ediyor. Siemens, pazar seviyesinin önemli ölçüde üzerinde bir büyüme yaşıyor. Bugün gelecekteki büyümeyi hızlandırmak, inovasyonu teşvik etmek ve esnekliği artırmak için bir yatırım stratejisi açıklıyoruz. Bu yatırımlar, çeşitlendirme ve “yerel için yerel” işletmelere odaklanmamızın yanı sıra gerçek ve dijital dünyaları birleştirme stratejimizi de destekliyor. Dünyanın en önemli pazarlarında büyümeyi desteklemek için güçlü küresel varlığımızı açıkça güçlendiriyoruz” dedi.

Buna ek olarak, 2023 mali yılında, yapay zekâ ve endüstriyel metaverse gibi araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alanlarında bir önceki yıla göre yaklaşık 0,5 milyar Euro’luk bir artış bekleniyor. Bu Ar-Ge, Siemens’in simülasyon, dijital ikizler, yapay zekâ veya güç elektroniği gibi temel teknolojilerdeki lider konumunu güçlendirirken Siemens Xcelerator açık dijital iş platformunun gelişimini de desteklemeye odaklanıyor. Şirket, kısa süre önce, ChatGPT’yi kullanarak endüstri otomasyonuna yönelik kod üretimini hızlandırmak için Microsoft ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Siemens, fabrikaların ve altyapıların tasarımını, planlamasını, üretimini ve işletimini iyileştirmek için endüstriyel metaverse evrenini oluşturmak için NVIDIA ile iş birliği yapıyor.