Sera Gazı ile İlgili Bilgiler

Dünyada birçok gaz çeşitli kaynaklardan oluşan gaz bileşenleri bulunur. Bu bileşenlerden biri de sera gazıdır. Sera gazı dünyanın tepesinde bulut ve civarında bulunan bazı şeyleri emen gaz çeşididir. Radyasyon veya kızılötesi ışınlarını emer ve paratoner görevi görür. Sadece emmekle kalmaz bunu yayma görevi de bulunur. Bu durumun sağladığı birçok fayda bulunur. Fakat faydası kadar zararı da bulunur. Bazı noktalar ve durumlarda aşırı görülen sera gazı bileşeni, bazı durumlarda aşırı fayda sağladığı da olur. Araştırmalar bakımından birçok bilimci tarafından araştırılan konu arasında yer alır. Ayrıca çevresel sürdürülebilirlik konusunda merkezi noktasında yer alır. Bunun temel sebebi çevreyi ve doğayı hatta gelecek nesli yakından etkilemesidir. Çünkü bu gazın miktarı yıllara göre artış göstermektedir. Sabit ve stabil kalan bir olgu değildir.

Sera gazı dünyadaki sıcaklığı arttıran bir besindir. Yapılan araştırmalara göre dünyada şuan sıcaklığın 20 derece olduğu bir yerde eğer sera gazı olmasaydı -15 derecelik bir sıcaklık olacaktı. Bir bakıma iyi bir durum olarak karşımıza çıkar. Çünkü eğer sera gazı olmasa kutup bölgelerine yakın bir sıcaklık içerisinde yaşanıyor olacaktı. Fakat bu durum doğurduğu durumlardan biri sürekli artma halinde olmasıdır. Sürekli artan sera gazı bundan belli bir sene sonra derecenin çok daha artacağını hatta kuraklık yaşanacağını haber eder. Bu nedenle sıcaklığın fazla artması önemlidir. Fazla ve engellenemez boyutlara gelirse insanlık tarihi ve gelecek nesiller için tehlikeli sonuçlar doğacaktır. Bu durum ise sürdürebilirlik mantalitesine ters düşecektir.

Sera gazı özellikle sanayi devrimi içerisinde oluşan fabrikalar gelişen teknoloji ile bu gaz bileşenleri artış gösterir. Kullanılan fabrikalar ve çeşitli kimyasal gazlar atmosfer üzerinde birleşerek sera gazını oluşturur. Bu gaz bizleri hem korur hemde bizlere zarar verir. Bu nedenle bu durum için çeşitli araştırmalar hala sürmektedir. Ciddiye alınması gereken konular arasında yerini alır. Özellikle çevresel sürdürülebilirlik konusunun kapsamı içerisine girer. Çevresel sürdürülebilirlik, çevresel faktörleri ele aldığı için bu konuda sera gazı temel konusu olur. Sera gazının durumu ve ilerlemesi sonucunda oluşacak yan etkenlerde merak konusu haline gelmiştir.