Şehircilik Maratonu

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bakanlık olarak; on binlerce gencimizin katılacağı bir program düzenliyoruz. Kodlama, fikir ve kentsel tasarlama yeteneklerini ortaya koyacakları, geleceğin şehrini dizayn edecekleri bir şehircilik maratonu düzenliyoruz. İstanbul’da üç gün sürecek Türkiye’nin ilk şehircilik maratonunda gençlerimize, hayallerindeki şehirleri kurma imkanını sağlayacağız” dedi.

Bakan Kurum, ATO Congresium’da düzenlenen, ‘5’inci Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı. Burada konuşan Kurum, “Yaklaşık 200 yılı aşkın süredir insanoğlu tüketirken tükendiğinin de farkına varamadı. Bugün Anadolu’muzdan Afrika’ya, Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında olumsuz etkilerini ciddi boyutlarda yaşadığımız iklim krizi, ekolojik dengenin bozulduğunun en somut göstergesidir. Böylesi bir tablo karşısında bizlere düşen en önemli vazife; kalkınmamızı, doğayı, insanı ve çevreyi merkeze alan bir anlayışla sürdürmektir. Bu anlayış çerçevesinde üretimi sürdürmek; ülkemizin hem dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında yer almasını hem de doğal kaynaklarımızın da gelecek nesillerimize en güzel haliyle bırakılmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

‘YENİLİKÇİ BİR STRATEJİYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’

Türkiye Mekansal Strateji Planı’nı tamamladıklarını ifade eden Kurum, “Dört senedir bu plana çalışıyoruz. Bu planla yatırımların ve arazilerin doğru kullanımını, şehrin siluetinin korunmasını, hayat kalitesinin artmasını ve istihdamın güçlendirilmesine katkı sunmak adına bu planlamayı yapıyoruz. Vatandaşlarımızın; akıllı uygulamaları, akıllı trafik ve ulaşım elamanlarını kullanarak şehrin her yerine 15 dakikada ulaşabilmesini sağlayacak yenilikçi bir stratejiyi de hayata geçiriyoruz. Hedefimiz; iklim değişikliği, enerji, su ve besin kıtlığı, artan nüfus, doğal afetler gibi risklerle en güçlü şekilde baş edebilecek kabiliyetlere sahip 81 şehir oluşturmak. 81 şehirde de aynı hizmetleri 84 milyon vatandaşımıza eriştirmek, gelecek nesillere, gençlerimize armağan etmek” diye konuştu.