Plastik Yiyen Bakteriler, Bilim Adamlarının Kirlilikle Savaşmasına Yardımcı Olabilir

Bilim adamları, plastik çiğneyen bakterilerin gezegeni kurtarmaya yardımcı olabileceğini iddia etti. Plastik kirliliği, doğal olmayan kimyasalları göllere salarak yerel ekosistemleri mahvediyor. Ancak 29 Avrupa gölü üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, doğal olarak oluşan bazı göl bakterileri, yapraklar ve dallar gibi doğal maddelere kıyasla bu plastiğin kalıntıları üzerinde daha iyi ürüyor.

Bu, suyu belirli bakteri türleri ile zenginleştirmenin plastik kirliliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir . Gazetenin kıdemli yazarı Cambridge Üniversitesi Bitki Bilimleri Bölümü’nden Dr. Andrew Tanentzap, “Plastik kirliliği bakterilerin iştahını açıyor gibi” dedi. “Bakteriler önce plastiği yiyecek olarak kullanıyor, çünkü parçalanması kolay ve sonra daha zor gıdalardan bazılarını daha kolay parçalayabiliyorlar – göldeki doğal organik madde.”

Araştırmaya göre, plastik kirliliği göl suyundaki toplam karbon seviyesini sadece yüzde 4 artırdığında bakteri üreme oranı iki katından fazla arttı. Bu turbo şarjlı bakteriler daha sonra tüm göl ekosistemini uyarır. Dr. Tanentzap, “(Bu sonuçlar) plastik kirliliğinin göllerdeki tüm besin ağını uyardığını gösteriyor, çünkü daha fazla bakteri ördek ve balık gibi daha büyük organizmalar için daha fazla yiyecek anlamına geliyor” dedi. Çalışma yazarları, bakterilerin gümüş kurşun olmadığını iddia ediyor – plastik kirliliğinin doğal su kütleleri üzerinde hala yıkıcı bir etkisi var. Ancak Cambridge Üniversitesi’nden bir zoolog olan Profesör David Aldridge, bakteriyel atılımın bu sonuçları en aza indirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.