Pegasus’a Yurt Dışından İki ödül

Pegasus Hava Yolları, 10 adet yeni Airbus A321neo uçağının UK Export Finance destekli finansmanı için gerçekleştirdiği, dünyanın ilk ‘Sürdürülebilirlik Bağlantılı Kredisi’ işlemiyle yurt dışından iki ödüle birden layık görüldüğünü duyurdu.

Havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerine destek olmayı amaçlayan Pegasus Hava Yolları, 10 adet yeni Airbus A321neo uçağının UK Export Finance destekli finansmanı için gerçekleştirdiği, dünyanın ilk ‘Sürdürülebilirlik Bağlantılı Kredisi’ işlemiyle yurt dışından iki ödüle birden layık görüldü. Pegasus, yeni finansman modeliyle, Airline Economics tarafından gerçekleştirilen “Aviation 100 Deals of the Year 2023” Ödülleri kapsamında “Yılın Sürdürülebilirlik Destekli Finansman Anlaşması” (Sustainability Supported Finance Deal of the Year) ödülünü ve Airfinance Journal tarafından gerçekleştirilen AFJ Global Ödülleri kapsamında “Yılın Garantili Finansman Anlaşması” (Guaranteed Financing Deal of the Year) ödülünü aldı.

 

“İKİ ÖNEMLİ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMEKTEN BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUZ”

Ödüllerle ilgili açıklama yapan Pegasus Hava Yolları Finans Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Kubatoğlu, sürdürülebilir kalkınmanın geçici bir heves olmadığına ve uzun vadeli bir model olarak kabul edilmesi gerektiğine yürekten inandıklarını ifade ederek “Bu konuya verdiğimiz önemi finansman planımıza da alıyoruz. 2022 yılında filomuza katılan 17 adet A321neo uçağımızın 10 tanesinin finansmanı için, çevre ve sosyal odaklı hedeflerimizi finansman taahhütlerimize eklediğimiz yeni bir finansman modeli kullandık.

Sürdürülebilirlik bağlantılı bu kredi işlemi, ihracat kredi kurumu desteğiyle sağlanan ve sürdürülebilirlik hedefleriyle ilişkilendirilen ilk kredi işlemi olması itibarıyla önemli. Sürdürülebilirlik ve sosyal taahhütlerimizi yerine getirirken dünyada bu yenilikçi işleme öncülük etmekten ve bu iki önemli ödüle layık görülmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.