Otobüslerin Üretiminde Güneş Enerjisi Kullanılacak

Enerjisa Enerji, ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında hayata geçirdiği ‘Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Projesi’ ile TEMSA ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında TEMSA’nın Adana’daki otobüs fabrikasının çatısına kurulan bin 890 adet güneş paneli ile birlikte araçların üretimindeki enerjinin önemli bir kısmı yenilenebilir enerjiden sağlanacağı belirtildi.

Enerji şirketi Enerjisa Enerji ile Sabancı Holding ve PPF Group (Skoda Transportation) ortaklığı çatısı altında faaliyet gösteren, otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreticisi TEMSA, iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında TEMSA’nın Adana’daki otobüs fabrikasının çatısına kurulan bin 890 adet güneş paneli ile birlikte araçların üretimindeki enerjinin önemli bir kısmı yenilenebilir enerjiden sağlanmış olacak. Proje sayesinde yıllık 398 hanenin elektrik tüketimine eşdeğer bin 194 MWh elektrik üretimi güneş enerjisi ile sağlanacak ve bu sayede 774 ton karbon salımının önüne geçileceği açıklandı.

İş birliği kapsamında hayata geçirilen 850 kWp kurulu gücündeki ‘Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Projesi’ ile işletmelerin en önemli maliyetlerinden olan enerji tüketiminde verimlilik sağlayarak tasarruf etmek, enerji verimliliği sağlamak ve TEMSA’nın sürdürülebilirlik hedeflerine katkı vermek amaçlanıyor.

 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNE ERİŞİMDE KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ”

İşimin Enerjisi çatısı altında gerçekleştirilen uygulamalar ile müşterilerinin enerji ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlamayı da amaçladıklarını belirten Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “İklim krizi hem kamu hem özel sektörün ajandasında uluslararası seviyede tüm dünyanın ortak sorunu olarak yer alıyor. Biz bir enerji şirketi olarak sorumluluğumuzun farkında olarak hareket edip müşterilerimizin yenilenebilir enerji teknolojilerine erişiminde köprü görevi üstleniyoruz.