İngiltere Futbol Kulüpleri ve Sürdürülebilirlik

İngiltere Futbol Kulüpleri ve Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik her alanda kendini göstermeye devam ederken birçok kişinin yakından takip ettiği futbol dünyasında da sürdürülebilirlik hakkında çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de konu biraz geriden takip edilse de Dünya’da birçok ünlü kulüp bu konuda da öncü olmaya devam ediyor olsa da göze çarpan en büyük etkinlikler İngiltere futbol kulüplerinde yapılıyor gözüküyor. Bugün sizlere İngiltere’deki Futbol kulüplerinin sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Arsenal

İngiltere’nin köklü kulüplerinden Arsenal 2016’da %100 yeşil elektriğe geçiş yaparak Premier Lig’in çevre konusunda öncülerinden biri oldu. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler İklim için Spor Eylem Çerçevesi’ne kaydolan ilk Premier Lig kulübüydü. Arsenal’in Londra Colney’deki antrenman sahasında, yalnızca geçen yıl 4,5 milyon litreden fazla suyun geri dönüştürülmesiyle sonuçlanan bir su geri dönüşüm sistemi bulunuyor. Kulüp ayrıca Colney Wood’u oluşturan 29.000’den fazla ağaç dikti. Dahası, tüm kulüp alanlarına otomatik LED aydınlatma kurdular ve su sebillerini tanıttılar ve her yıl tahmini 150.000 tek kullanımlık plastik şişe tasarrufu sağladılar. Londra kulübü, metro, tren, otobüs ve bisiklet alt yapısıyla taraftalara stat ulaşımı için yeterli hizmeti sağlıyor.

 

Tottenham Hotspur

Tottenham uzun süredir iklim eylemi konusunda öncü çalışmalar yapıyor. Kulüp BM’nin İklim Eylemi için Spor çerçevesini imzaladı. Kişileri ve kuruluşları emisyonlarını bir yılda yüzde 10 azaltmaya çağıran 10:10 girişiminin kurucu üyesidir. Kulüp aynı zamanda bir milyar insanı karbon kirliliğini azaltmak için 16 adım atması için harekete geçirmeyi amaçlayan Count Us In’in kurucu üyesidir. 2019’da kulüp, yeniden kullanılabilir bira bardağı düzeninden plastik pipet ve çatal bıçak yasağına kadar her şeyi içeren çarpıcı yeni stadyumunu açtı.

Liverpool

Şu anki Premier Lig şampiyonları sahada başarılı oldukları kadar saha dışında da öncü olmaya devam ediyorlar. Kulüp, İklim Eylemi için Spor imzacısı olmanın yanı sıra, geçtiğimiz günlerde tüm sürdürülebilirlik faaliyetlerini bir araya getiren yeni bir girişim olan Red Way’i başlattı. Kulübün enerjisinin tamamı yenilenebilir kaynaklardan geliyor, kulübün tüm yiyecek içecek ambalajları %100 biyolojik olarak parçalanabilirken, yağmur suyu toplanıp kulübün antrenman sahalarını sulamak için yeniden kullanılıyor. Kulüp ayrıca, 435 metrik ton karbondioksit eşdeğerini dengelerken, yeni AXA Eğitim Merkezi’nde 653 ağaç ve 1.5 km koruma dikerek çevreye fayda sağlamaya devam etti

Southampton

UNFCCC’nin İklim için Spor Eylem çerçevesi’ne katılan en son Premier Lig kulübü Southampton, geçtiğimiz aylarda sürdürülebilirlik The Halo Effect’i başlattı. Southampton Hukuk ve Risk Tim Greenwell’in görüşü gibi: “Bir Lig futbol kulübü olarak, gelecekte bir gelecek gelecek için umut için ilham için platformumuzdan yararlanmamız önemlidir. Kendi projemizi ele almak için üstlendiğimiz projeden yararlanmak için kapsamlın projemizi korumak için değerleme daha çok şey verdiğini.” Bu, taahhütnamenin dört yıl içinde olacağı tahmin edilebilir. Kulüp bölümü, ilk çıkışını onun akademisi için 250 ağaç dikme sözü verdi. Kesinlikle saha içinde ve yükselen bir kulüp.

Bir sonraki yazımızda BBC Sport’un her sene yaptığı İngiltere kulüplerinin sürdürülebilirlik ile ilgili puanlamalarının yapıldığı çalışma hakkında bilgi veriyor olacağız.