İklim Kriziyle Mücadele Eden Green Tech Girişimleri

Gezegeni kurtarmaya yardımcı olacak teknoloji ve araçları icat etmek kolay bir iş değil, ancak Yeşil Teknoloji sahnesi yarının sürdürülebilir çözümlerini inşa etme çabalarında zemin kazanıyor. Avrupa Yatırım Bankası’na göre, AB’deki şirketler yeşil yatırım ve yeşil firmaların dijital benimsenmesi açısından ABD’deki şirketleri geride bırakarak, Avrupa yeşil inovasyonda küresel bir lider haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik ve Yeşil Teknoloji, endüstrinin en son moda kelimeleri olabilir, ancak yine de, çözüm değil, gezegeni kurtarmaya yardımcı olacak olası araçlardan yalnızca biri olduğu unutulmamalıdır.

Bu, ekosistemleri sürdürülebilir kılmak için yeniden tanımlaması gerekecek olan işletmeler ve hükümetlere aittir. Euronews Next, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir geleceği güvence altına almaya çalışan en akıllı start-up’lardan bazılarına bir göz atıyor; kablosuz bir çözümden elektrikli araçların (EV’ler) şarj edilmesine kadar, kelimenin tam anlamıyla bu dünyanın dışında olan nükleer enerji ve teknoloji üretmenin güvenli bir yoluna.

Nükleer için Güvenli Bir Yol

Alman start-up Marvel Fusion’ın henüz bir prototipi olmayabilir, ancak karbondioksit salmadan güvenli bir şekilde temiz enerji yaratmak için büyük fikirleri var. Şirket, sıfır karbon emisyonu ile neredeyse sınırsız enerji sağlayabilen, Dünya’da nükleer füzyonu yeniden yaratmanın bir yolunu geliştiriyor. Günümüzde kullanılan nükleer fisyonun aksine, füzyon güvenlidir ve uzun ömürlü radyoaktif nükleer atık bırakmaz.

“Bir futbol sahası büyüklüğünde büyük bir elektrik santrali gibi bir gigawatt üretebilirsiniz. Marvel Fusion’ın operasyon müdürü Heike Freund Euronews Next’e verdiği demeçte, onu şehirler için elektrik üretmek ve benzeri şeyler için kullanabilirsiniz. Hava durumuna bağlı oldukları için her zaman o kadar güvenilir olmayan güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjilerin yanında kullanmanın da “umut verici” olabileceğini söyledi.