İklim Değişikliği Zirvesi

Birleşmiş Milletler’in (BM) Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlediği İklim Değişikliği Zirvesi (COP27) devam ediyor. Dünya çapındaki aşırı hava olayları, enerji sorunlarını, dünyanın karbon emisyonlarıyla mücadele etmek ve gezegeni korumak için gerçekleştirilen zirvedeki tüm gelişmeleri EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru ve Mazars Denge Pazarlama & İletişim Direktörü Barlas Hünalp, COP27 Ekspres” Youtube yayınında değerlendiriyor.

Mazars Denge, araştırmacı Buket Altınçelep ve EKOIQ geçen sene COP26’yı 360 derece inceledikleri bir yayın serisi gerçekleştirmişti. COP serisinin devamı olarak bu sene “COP27 Ekspres” yayını EKOIQ ve İklim Haber ile beraber gerçekleştiriyor. COP27 Ekspres, 18 Kasım da dahil olmak üzere her gün EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru ve Mazars Denge Pazarlama ve İletişim Direktörü Barlas Hünalp’in sunuculuğunda saat 11:00’de gerçekleşiyor.

EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru, zirveyle iki ana konuya ilişkin “Mısır’da düzelenen COP27, bir Afrika COP’u, bu çok önemli. COP, Altı yıldır ilk defa Afrika’da düzenleniyor. COP28’e kadar başkanlık Mısır’da olacak. İki önemli sorunumuz var. Ülkelerin 1,5 dereceye uyumlu emisyon azaltım hedeflerinin olmaması ilk sorunumuz. Toplamda 2,5-3,4 dereceye gidiyoruz şu anki taahhütlerle. Glasgow’da bu taahhütlerin güçlendirilmesi için bir ev ödevi verilmişti. 29 ülke belli oranlarda güçlendirmiş. Ama bu yine de yetmiyor.

Bizi 1,5 derece güvenli eşiğinin çok uzağında tutuyor. Bunun için hızlıca emisyon azatlım taahhütlerini vermesi gerekiyor ülkelerin. İkinci sorunumuz ise kayıp, hasarlar ve uyum konuları üzerine. Özellikle daha az gelişmiş/ gelişmekte olan/ kırılgan ülkelerin iklim değişikliği nedeniyle yaşadığı hasarların tazmini konusu. Bu konuda gelişmiş ülkeler verdikleri taahhüdü tutmuyorlar” ifadelerini kullandı.