İkinci Uluslararası Döngüsel Ekonomi Konferansı başladı

Enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması uluslararası krizlerin doğmasına sebep oldu. Sürdürülebilir yeni ekonomi arayışlarına yönelen dünya ülkeleri döngüsel ekonomi kavramına ağırlık vermeye başladı. Bu kapsamda Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Döngüsel Ekonomi Konferansı dün Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul’un katılımıyla başladı.

Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu’nda başlayan programın ilk gününde özel ve kamu sektörlerinin döngüsel ekonomi pratikleri üzerindeki çalışmaları odağa alınırken ikinci gününde alanında uzman akademisyenlerin sunumlarına yer verilecek. Prensibinde atık üretilmemesinin odağa alındığı döngüsel ekonomi kavramında üretilirse de geri kazandırılsın fikri yatıyor. Bu kavramın ele alındığı konferansa Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Yeşim Ekinci, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, Turkcell İnsan Kaynakları Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Esmen, IKEA Mağaza Müdürü Akın Ajlan Akcabelen, UN SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay, Şişecam Çevresel Sürdürülebilirlik Müdürü Ali Efe Çağlayan, İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“DÖNGÜSEL EKONOMİYE SADECE BİR SEKTÖR DEĞİL BÜTÜN SEKTÖRLER DÂHİL” 

Geçen sene döngüsel ekonomi konferansının birincisini yaptıklarını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Natalya Ketenci, “Geçen seneden sonra çok ilgi gördük. 2022’nin aralık ayında o konferansla ilgili kitap yayınlayacağız. Kitaba hazırlık sürecinde Türkiye’yle ilgili döngüsel ekonomi kitabı olmadığını fark ettik. Gerçekten literatüre katkı sağlayan bir kitap olacak. Bu sene konferansımızın ikincisine başladık. Yarın akademisyenler Türkiye ile ilgili sunum yapacak. Türkiye döngüsel ekonomide çok fazla olmasa da adım adım ilerlemeye başladı. Döngüsel ekonomiye sadece bir sektör değil bütün sektörler dâhil. Döngüsel ekonomi bugün gelen öğrenciler için çok önem arz ediyor. Bu konuyu gençlerin erkenden öğrenmesi gerekiyor çünkü bir yaştan sonra alışması çok zor. Bu eğitim ilkokuldan, anaokulundan verilmeye başlanırsa hem ülke için hem de dünya için çok daha verimli olacaktır” dedi.