‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ Buluşmaları Başladı

Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ konulu etkinlikler serisine başladı. İlki bugün Fişekhane İstanbul’da gerçekleştirilen buluşmada geri dönüştürülmüş, tohumlu kâğıttan ve plastik kullanılmayan yaka kartları, atık malzemelerle üretilmiş özel tasarım koltukların kullanıldı.

Çevre dostu ürünler ve malzemeler tercih edilen, ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmaları ile Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere Avrupa Birliği ihracatında, bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmak amaçlanıyor.

“İKLİM KRİZİYLE MÜCADELEDEKİ DÖNÜŞÜMÜN EN BÜYÜK AKTÖRÜ FİNANS SEKTÖRÜ VE ÜRETİCİLER OLACAK”

‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmalarıyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bugünkü gibi devam edersek, 2050’ye kadar dünyadaki küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma hedefini maalesef aşacağız. Hali hazırda bunun 1,1’i zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış şekillerimizi acilen değiştirmemiz gerekiyor. İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler yani finans sektörü ve üreticiler olacak. Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik” dedi.

“SERA GAZI EMİSYONLARINI AZALTMAK İSTEYEN KURUMLAR İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TEMALI DESTEK PAKETİ”

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni destek paketi hakkında da bilgi verildi. Destek ürün çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri tecrübe ve iletişim ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek. Kredi paketi kapsamında Türk Standartları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.