Güvenilir Tedarikçi Projesi

Güvenilir Tedarikçi Projesi ile ev dışı tüketime olan güveni artırmayı amaçladıklarını belirten ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz; otel, hastane, restoran, okul vb. yerlerde bulunan yiyeceklerin içeriğini geliştirdikleri mobil uygulama ile takip edilebileceğini söyledi. Projeye göre gıda firmaları, çeşitli kontrollerden geçtikten sonra ‘Güvenilir Tedarikçi Sertifikası’ sahibi olacak. Ardından mobil uygulamada yerini alan ürünlerinin içerikleriyled tüketiciye güven sağlayacak.

Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’ne, ‘Ev Dışı Tüketimde Daha İyi Gelecek Dönüşümü’ konulu konferansıyla katılan Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz, amaçlarının her zaman sürdürülebilirlik ve güvenliği sağlamak olduğunu söyledi. Tüketiciye bunları sağlamak amacıyla mobil uygulama geliştirdiklerini ve Ocak’ta kullanılmaya başlayacağını belirten Şahinöz, “Kovid-19 sonrası insanlar aldıkları ürünlerden işkillendi.

Bu yüzden marketlerdeki ürünlerin içeriğine çeşitli uygulamalarla ulaşabilmeye başladılar. Biz de otel, hastane, restoran gibi yerlerdeki yiyeceklerin de içeriğine ‘neden ulaşamasınlar’ diyerek bu çalışmayı yaptık. Bu vesileyle ürün ‘nereden, güvenilir gıda üreticisinden mi gelmiş, güvenilir gıda tedarikçisi mi buraya getirmiş’ hepsi tek tek takip edilebilecek. Böylece tüketici, tabağında ne yiyip içtiğini öğrenme hakkına sahip olacak” açıklamasını yaptı.

UYGULAMA NASIL KULLANILIYOR?

Uygulamayı rahatlıkla herkesin kullanabileceğini belirten Şahinöz, “Artık restoranlara gittiğinizde, telefonunuzla QR kod okuturken, yanında bir seçenek daha olacak. Sipariş verdiniz, lahmacun yiyeceksiniz. Bu lahmacunun içindeki maydanoz acaba nereden geldi veya başka bir siparişinizin içinde kullanılan peyniri çok sevdiyseniz o peynirin nereden geldiğini kolayca görebileceksiniz. Buna müsaade eden işletmeler daha çok güven kazanacak. Bu tamamen gönüllülük esaslı bir projedir” dedi.