Gemi Yolculukları Çevreye Daha Az Zarar Vermeye Çalışmak için Nasıl Gelişiyor?

Daha önce Avrupa’da veya ötesinde seyir yaptıysanız, büyük olasılıkla bağımlısı olabilirsiniz. Geleneksel olarak, daha fazlası için geri gelmeye devam eden sadık müşterilere sahip olan bir endüstridir. Ancak kruvaziyer şirketleri artık cazibelerini genişletmek için tüm durakları geri çekiyor. Salgın öncesi, gemi yolculukları en hızlı büyüyen seyahat ve turizm sektörlerinden biriydi. Ancak bunların hepsi COVID ile çöktü. Yolcu sayıları 2020’de yüzde 80’den fazla düştü ve sektör, uçaklarda mahsur kalan virüslü yolcu vakalarıyla sarsıldı. Ancak şimdi seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte sektör, iş dünyasına geri döndüğünü söylüyor. Soru şu ki, ne tür kruvazörler denizlere geri dönüyor?

 

Gemi Yolculukları Gezegene Daha İyi Bakmalı

Kısa bir süre önce bir zirve düzenleyen bir ticaret kuruluşu olan Cruise Lines International Association (CLIA) Birleşik Krallık ve İrlanda Genel Müdürü Andy Harmer, “Tüketicilerin birkaç yıl öncesine göre biraz farklı şekillerde seyahat etmek istediklerini düşünüyorum” diye açıklıyor. Cenova’da sektörün geleceğini tartışmak için. “Sürdürülebilirliğin, seyahat etme ve yerleri görme arzularını yarattıkları ayak iziyle dengelemenin önemini çok iyi anlayan müşterileriniz var ve bu, kruvaziyer endüstrisinin yararlandığı ve konuştuğu bir şey.” Sürdürülebilirlik , seyir için yeni bir şey değil, ancak önemi artıyor. Çevresel ayak izi üzerinde sadece müşterilerden değil, aynı zamanda hükümetlerden, düzenleyicilerden ve yatırımcılardan gelen baskı altında, plakaya çıkmak ve teslim etmek için hararet devam ediyor. Gezinin dokunduğu birçok destinasyonda sorumlu ve etik turizmi sağlamanın yanı sıra geri dönüşüm ve tedarik zinciri gibi şeyler üzerinde inceleme var.

Gemi Yolculukları Daha Sürdürülebilir Olmak için Ne Yapabilir?

2050 yılına kadar net sıfır karbonlu seyir için yeni bir hedef, yakın zamanda endüstri tarafından belirlendi ve o zamandan önce sıfır emisyonlu bir gemi için sihirli bir formüle bağlı umutlar bulundu. Ama hala yapacak çok iş var. Kruvaziyer şirketleri , sürdürülebilirlik risklerinde öne çıkmak için çaresizce mevcut referansları hakkında vokaldir. Biri, örneğin, etik açıdan düşünen gezginleri etkilemeye çalışırken, hayvan refahına olan artan bağlılığını ilan ediyor. Norveç Cruise Line, Oceania Cruises ve Regent Seven Seas Cruises’ın arkasındaki şirket, “sorumlu kaynak bulma taahhüdümüzü güçlendiren” bir hareketle “tavuk, yumurta, domuz eti ve deniz ürünleri konusunda somut hedefler” belirlediğini söylüyor.