Garanti BBVA’dan Dijital Karbon Kredisi Alanında İş Birliği

Garanti BBVA, Garanti BBVA, dijital karbon kredisi alım satım platformu Erguvan ile iş birliğine gitti. Banka bu iş birliğiyle gönüllü karbon piyasalarına erişmekte zorluk yaşayan kurumsal müşterileri için doğrudan, şeffaf, güvenli ve düşük işlem maliyetleriyle çalışan karbon kredisi tedarik aracı sunuyor.

GÖNÜLLÜ KARBON PİYASALARININ GLOBAL BÜYÜKLÜĞÜ 2030’A KADAR YAKLAŞIK 50 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK 

İş birliğiyle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Günümüzde gönüllü karbon piyasaları, küresel emisyon azaltma hedeflerine ulaşmada tamamlayıcı ve kritik bir role sahip.  Hızla büyüyen global gönüllü karbon piyasaları 2021’de 2 milyar dolar işlem hacmini aştı. 2030’a kadar bu piyasaların toplam büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye ise 40 milyona yaklaşan yıllık karbon kredisi ihraç potansiyeliyle, hızla büyüyen pazardaki en güçlü arz piyasalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Ana hissedarımız BBVA, yakın zamanda Carbonplace adında karbon kredilerine yönelik, web 3.0 altyapısıyla çalışan dijital işlem ağıyla yaptığı ortaklığı açıkladı. Bu iş birliğiyle BBVA, gönüllü karbon kredisi piyasasını verimli işler hale getirmeyi, güvenilir kılmayı, bu sayede güçlendirerek büyük ölçekli iklim eylemine katkı sağlamayı amaçlıyor. Karbon piyasaları, Paris Anlaşması 2030 ve 2050 hedefleri bağlamında ve kurumsal karbon nötrlüğe ulaşmada kilit bir rol oynuyor. BBVA bu piyasayı sürdürülebilirlik stratejisine entegre edebileceği bir temel yapı taşı ve büyük bir iş fırsatı olarak görüyor.

Biz de ülkemizin sürdürülebilirlik odaklı fintek girişimi olan Erguvan ile kurduğumuz stratejik ortaklık sayesinde, BBVA’nın hedeflerine paralel şekilde, müşterilerimizin iklim risklerini yönetmelerine ve azaltmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Global karbon piyasasının en büyük arz piyasalarından birini oluşturan ülkemizin projelerine doğrudan erişim sunarak, Carbonplace’in ölçeklenebilirliğine ve arz güvenilirliğine önemli katkı sunacağız.” dedi.