Garanti BBVA Portföy, Yeni Bir Yatırım Fonunu Hayata Geçirdi

Portföy yönetim şirketi Garanti BBVA Portföy, yeni bir yatırım fonunu hayata geçirdi. Garanti Portföy Garanti BBVA İklim Endeksi Hisse Senedi (TL) Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) isimli fonda, Garanti BBVA İklim Endeksi’nde yer alan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapılıyor.

Fon portföyünde yer alacak hisse senetleri de bu endeks kapsamındaki hisse senetlerinden örnekleme yoluyla seçilerek oluşturuluyor. Fon TEFAS’a açık olduğu için hem Garanti BBVA müşterileri hem de diğer kurumlardaki müşteriler tarafından kolayca alınıp satılabiliyor. Yatırımcıların şubeye fiziken gitmesine gerek olmadan, Garanti BBVA internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden fona ulaşılabiliyor.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA HEDEFİYLE GARANTİ BBVA İKLİM ENDEKSİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİK” 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Portföy Genel Müdürü Sinem Edige, “Sektörümüzde 25 yıllık tecrübemiz, uzman portföy yönetimi ekibimizle farklı tema ve yatırım stratejilerinde ürünler geliştirerek yatırımcılar için değer yaratmaya, ülkemizin geleceğine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik ekseninde geliştirdiğimiz fonlar da stratejik önceliklerimiz arasında yer alıyor. İştiraki olduğumuz Garanti BBVA ile birlikte Temmuz 2021’de CDP Türkiye ve Borsa İstanbul iş birliğiyle iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya hedefiyle Garanti BBVA İklim Endeksi’ni hayata geçirdik.

Garanti BBVA İklim Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören, CDP (Carbon Disclosure Project) metodolojisine göre, iklim krizi konusundaki risklerini ve fırsatlarını şeffaf bir şekilde beyan eden ve en güncel skoru B- ve üzeri olan şirketlerin paylarından oluşuyor. Bu endeks sürdürülebilir finans pazarını geliştirmek, şirketlerin iklim riski ve fırsatları konusundaki şeffaflıklarını artırmak için kuruldu. Şimdi de bu endeks üzerinden kurulan Garanti Portföy Garanti BBVA İklim Endeksi Hisse Senedi (TL) Fonu’nu (Hisse Senedi Yoğun Fon) devreye alıyoruz” dedi.