Enerji Krizi, Hollanda Pazarı Tüm Avrupa için Gaz Fiyatlarını Nasıl Belirliyor?

Gaz fiyatları Avrupa’da tüm zamanların rekorlarını kırmaya devam ederken, tüm gözler kıtanın önde gelen kriteri olan TTF’ye çevrildi. TTF, nakliyecilerin ve alıcıların gaz tedariki ticareti yaptığı Hollanda merkezli sanal bir pazar yeri olan Tapu Transfer Tesisini ifade eder. Merkez, gaz endüstrisinin ulusal ve uluslararası üreticileri, depolama şirketleri, distribütörleri ve şebeke operatörlerini bir araya getiriyor.  Ticaret Pazartesiden Cumaya 08:00 – 18:00 CET arası açıktır.  2003 yılında kurulan TTF, enerji sektörünün liberalleşmesiyle ön plana çıktı ve bugün Avrupa’nın gaz piyasasını izlemek ve anlamak için referans noktası olarak kabul ediliyor.

Platformda işlem gören hacimler, son yirmi yılda katlanarak arttı  ve Hollanda’nın yerel amaçlar için kullandığı gaz miktarının 14 katından fazlasını temsil ediyor. Sıvılaştırılmış Doğal Gazın (LNG) yükselişi, TTF’nin İngiltere’nin Ulusal Denge Noktasını (NBD) kıtanın gaz ölçütü olarak devralmasına yardımcı oldu. Diğer herhangi bir serbest piyasada olduğu gibi, Hollanda merkezindeki fiyatlar, arz ve talebin temel ekonomik kuralları tarafından belirlenir. Ürünler megavat saat başına Euro cinsinden faturalandırılır.

Spekülasyon Yakıt Fiyatları

TTF, tüccarlar için iki ana seçenek sunuyor: ya anında teslimat ve gaz tüketimi için anlaşmalar yapabilirler ya da vadeli işlem sözleşmeleri imzalayabilirler. Bir vadeli işlem sözleşmesinde, gönderici ve alıcı, anlaşmanın yapıldığı anda bir fiyat üzerinde anlaşırlar, ancak teslimat ve ödeme daha sonraki bir aşamada (örneğin, bir sonraki ay) gerçekleşir. Anlaşma, göndericinin malzemeleri teslim etmesini zorunlu kılıyor ve şirketler ve hükümetler için daha fazla kesinlik sunuyor. Ancak, vadeli işlem sözleşmeleri piyasa spekülasyonlara maruz kalmaktadır . Genel bir kural olarak, piyasa aktörleri, olumsuz bir sonuca hazırlıklı olmak için ilişkilerinde en kötü senaryoyu varsayma eğilimindedir. Ukrayna savaşının ortasında, Rus doğalgaz akışının yakında kesileceğine dair spekülasyonlar yaygındı ve bu da TTF’de rekor fiyatlara yol açtı . Geçen hafta vadeli işlem ticareti, bir yıl önce kaydedilen 27€’ya kıyasla stratosferik bir rakam olan megavat-saat başına 339€’dan kapandı.

 

Rusya’nın devlet kontrolündeki enerji devi Gazprom’un son açıklamaları, Rus doğalgaz akışının tehlikeli bir hızla azaldığını gören tüccarlar arasındaki korkuları körükledi. Bu arada, AB ülkeleri kış gelmeden gaz depolama tesislerini doldurmak için acele ediyorlar. Pazar aktörleri hükümetlerin soğuk mevsimi kurtarmak için pahalı faturayı ödemeye istekli olduklarını fark ettiğinden, alışveriş çılgınlığı talebi artırdı ve kaçınılmaz olarak fiyatları daha da yukarı çekti.