Enerji Kaynaklı Karbondioksitin Yüzde 37’sinden İnşaat Sektörü Sorumlu

Dünya Ekonomik Forumu’nun derlediği verilere göre, inşaat sektörü küresel enerji kaynaklı karbon emisyonlarının yüzde 37’sinden sorumluyken, bu emisyonların yüzde 69’u mevcut binaların işletilmesinden kaynaklanıyor.Küresel enerji kaynaklı karbon emisyonlarının yüzde 37’sinden sorumlu olan inşaat sektörü, sürdürülebilirlik odağında dönüşüyor. Yapısal ahşap şirketi LSK, sıfır atık yapı malzemesi olan ve uzun vadede karbon deposu görevi gören ahşabın kullanımını yaygınlaştırarak çevreye duyarlı yapıları teşvik ediyor.

Sektörün çevre duyarlı bir endüstri haline dönüştürülmesi daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek için kritik bir önem taşırken, birçok ülke ise çözümü hem çevresel hem de ekonomik açıdan fayda getiren ahşap yapılarda buluyor. İnşa süreçlerinde binlerce yıldır kullanılan ahşap malzeme, halen yenilenebilir tek inşaat malzemesi olarak konumlanıyor. Gelişmekte olan döngüsel ekonomi bağlamında kullanım süresi sona erdikten sonra enerji üretimi için değerlendirilebilen sıfır atık yapı malzemesi ahşap, uzun vadede de karbon deposu görevi görüyor.

FARKLI ÜLKELERE AHŞAP İHRAÇ EDİYOR

Faaliyetlerine 2013’te Rusya’da kurdukları fabrikayla başladıklarını söyleyen Recep Yağcızeybek, “Dünya’nın en kaliteli sarıçam ormanlarının kiralanması ve hasat edilmesiyle başlayan ürünlerimizin serüveni, son teknolojiye sahip ahşap fabrikalarımızda devam ediyor. Bugün optik okuyucular yardımı ile sınıflarına ayrılan ürünlerimizi silinmiş, fırınlanmış ve pürüzsüz yüzeyleri ile hazır vaziyette farklı ülkelere ihraç ediyoruz. Portföyümüzde yer alan tüm ürünlerimizin üretiminden nakliyesine kadar tüm iş süreçlerimizdeki faaliyetlerimizi çevreye duyarlı sorumluluk bilinciyle gerçekleştiriyoruz. Doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmak için çalışmalarımızı sürekli olarak iyileştiriyoruz” dedi.