Eğitime Dönüştür Projesi

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Eğitime Dönüştür” projesiyle ilgili gelinen aşamayı değerlendirdi. Projenin ekonomik ve toplumsal faydaya yönelik amaçlarına değindi, 2019 yılından bugüne kadarki faaliyetlerin çıktılarını paylaştı. Erkan, “Eğitime Dönüştür’ projesi ile döngüsel ekonomiye katkı sağlarken, yüzlerce çocuğun eğitimine de destek oluyoruz” dedi.

Projenin amaçlarına ve geldiği noktaya dikkat çeken Murat Erkan, “Turkcell, Türkiye’de müşterilerinin tekno atıklarıyla ilgili sorumluluk duyan ve elini taşın altına koyarak proje başlatan ilk şirket. Bu bağlamda ‘Eğitime Dönüştür’ projesi ile döngüsel ekonomiye katkı sağlarken, yüzlerce çocuğun eğitimine de destek oluyoruz. 2019 Aralık ayında hayata geçirdiğimiz projemiz, tüm Türkiye’yi kapsayan mağazalarımız aracılığıyla bir tekno atık seferberliğine dönüştü. Çocuklarımızın eğitimi için çok önemli olan bu projeyi aslında bir ‘ileriye dönüştürme’ projesi olarak görüyoruz” dedi.

PROJENİN GELİRİYLE 382 ÇOCUĞUN KALİTELİ EĞİTİMİ İÇİN KATKI SAĞLANDI

Murat Erkan, proje kapsamında bugüne kadar yapılan faaliyetlerle ilgili, “Projenin başlangıç tarihi olan Aralık 2019’dan bu yana yaklaşık 3 yılda yaklaşık 29,5 ton tekno atık toplandı. Bu miktar, halkımızın çekmecelerinde bugüne kadar sakladıkları elektronik atıklar. Proje başından beri yaklaşık 16 bin kişi 30 bin adet tekno atık getirdi. Projenin geliriyle 382 çocuğun kaliteli eğitimi için katkı sağlandı. Ayrıca Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) aracılığıyla sanat, bilim, teknoloji, matematik alanlarında destekleyici dersler düzenlendi” dedi.

Murat Erkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğitime dönüştür projesine geri dönüşüm değil, ileri dönüşüm projesi diyebiliriz. Biz tekno atıkları çocuklarımızın eğitimine dönüştürerek geleceğe dönüştürüyoruz. Sorumlu üretim ve sorumlu tüketim bilinciyle çalışan Turkcell için elektronik atıkların geri dönüşümü en önemli çevresel konuların başında geliyor. Bu vesileyle ben de şirketin genel müdürü ve bir çalışanı olarak, elektronik atıkların geri dönüştürülerek eğitim amacıyla topluma kazandırılması noktasında konuya yalnızca Turkcell’in bir projesi olarak bakmadığımı, üzerime düşeni seve seve yaptığımı belirtmek isterim.”