Boyner, insan odaklı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı 

Boyner, insan odaklı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

İSTANBUL, (DHA) – 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayan Boyner Grup; iş yerinde demokrasi, inovasyon, çevresel etki, değer zinciri, topluma yatırım ve paydaş katılımını kapsayan etki çemberinde modası geçmeyecek tek kavramın “iyilik” olduğuna vurgu yaptı.

Boyner Grup, 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Yaptıkları tüm çalışmalarda “iyilik” yaratmaya odaklandığını belirten Boyner Grup CFO’su ve İcra Kurulu Üyesi Özgür Tokgöz Altun, “Sürdürülebilir iş modellerimizi sadece grup şirketlerimizde değil, aynı zamanda tedarik zincirimiz ve iş ortağı ağımızda da yaygınlaştırmaya odaklanıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE VE DÜNYA STANDARLARI ÜZERİNDE BİR PERFORMANS SERGİLİYORUZ”

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna hassasiyetle yaklaştıklarına değinen Altun, “Kadın çalışan oranında Türkiye ve dünya standartları üzerinde bir performans sergiliyoruz. 2021 yılında Boyner Grup şirketleri ve markalarında kadın çalışan oranımız yüzde 45, kadın yönetici oranımız ise yüzde 39 oldu. Amacımız bu oranı daha da yükseltmek” ifadelerini kullandı.


“BUGÜNE KADAR 108 KADIN GİRİŞİMCİ MEZUN OLDU”

2009 yılından bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için iletişim kampanyaları hazırladıklarını da hatırlatan Altun, “Bu alandaki çalışmalarımızı KAGİDER ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiğimiz “İyi İşler” programıyla da destekliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz; hem kendi tedarik zincirimiz hem de perakende sektöründe üretim yapan ve istihdam sağlayan kadın girişimcilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını amaçladığımız projeden bugüne kadar 108 kadın girişimci mezun oldu. Projeye katılan girişimci kadınların ürünleri Morhipo.com’da açılan İyi İşler Dükkan’da da satışa sunuluyor” diye konuştu.

“ENGELSİZ BİR İLETİŞİM ORTAMI YARATMAYI ÖNEMSİYORUZ”

Farklılıkları insanları birleştiren bir güç olarak tanımladıklarını ve bu anlayışla çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine bir yenisini daha eklediklerini söyleyen Altun açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için engelsiz bir iletişim ortamı yaratmayı önemsiyoruz. Bu değerle imza attığımız Gönülden İşaret projemiz ile çalışanlarımızın işaret dili öğrenebilmesini sağlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nün de desteğiyle hayata geçirdiğimiz projede şu ana kadar 33 çalışanımız sertifikalarını aldı. Proje her yıl çalışanların desteği ile daha çok büyüyecek. Her Boyner mağazasında en az bir işaret dili bilen çalışan olmasını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda da her yıl bu eğitimlere devam edeceğiz”

“50 BİNDEN FAZLA PAKETİN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞMASINI SAĞLADIK”

“İyiliğin Modası Geçmez” mottosuyla gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik ve yardım projelerine de değinen Altun, “İhtiyaç sahipleri için hazırlanan “Askıda İyilik” paketlerimizin satışına 2021 yılında da devam ettik. Proje kapsamında bugüne kadar 50 binden fazla paketin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladık. Ayrıca, Boyner Grup Gönüllüleri (BGG), 2002 yılından bu yana ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesi, dezavantajlı grupların sosyal içerilmeleri, kaynak geliştirme, motivasyon artırma, sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi, çevre duyarlığının ve hayırseverliğin geliştirilmesi konularında sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor” dedi.

“4 TONA YAKIN MALZEME GERİ DÖNÜŞÜME TABİ TUTULDU”

“İyiliğe Dönüştür” projesi ile kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirilmesini sağladıklarını da anlatan Altun, “2014 yılından beri Boyner ve YKM mağazalarında kullanılmayan tekstil ürünlerini topluyor ve Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın destekleri ile geri ya da ileri dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar toplam 176,7 ton giysinin geri dönüştürüldüğü proje ile 47 Sağlık Bilimi öğrencisine öğrenim bursu verildi. İhtiyaç sahiplerine 42,9 ton giysi ulaştırıldı, 37 ton giysi kermeslerde satışa sunuldu. 26,8 ton tekstil ürünü ipliğe, 2 ton metal ve plastik aksesuar hammaddeye, 64 ton ise ikinci el giysiye dönüştürüldü. 4 tona yakın malzeme geri dönüşüme tabi tutuldu” şeklinde konuştu.

2023’te plastik kullanımını 11.5 ton azaltma sözü verdiklerini de vurgulayan Altun, “Emisyon, karbon salınımı, plastik atıklar, elektrik, doğal gaz ve su tüketimi konularında çalışmalarımız sürüyor. Merkez ofis ve mağazalarımızda “Sıfır Atık” projemiz ve İş Dünyası için Plastik Girişimi üyeliğimiz ile karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca Eylül 2022’de açılışını yaptığımız Boyner Cadde mağazamız ile geleceğin sürdürülebilir, çevre dostu, deneyim odaklı mağazacılık anlayışını tüm mağazalarımıza yansıtmak için dönüşümü başlattık. Sürdürülebilirliğin ön planda olduğu yeni mağazamız çatıya yerleştirilen güneş panelleriyle kendi elektriğini üretecek ve atıkları geri dönüştürecek. Karbon ayak izini, kullandığı doğal kaynakları ve atık miktarını minimuma indirmeyi amaçlayan yeni mağazamızda havalandırma ve yağmur suları arıtılarak mağaza içindeki rezervuarlarda mağazanın arka bahçesinde hayat bulan dikey tarım faaliyetlerinde kullanılıyor. Sadece kendi markalarımızın değil, tedarik zincirinde yer alan üreticilerimizin de çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“3 MİLYON 385 BİN PET ŞİŞE GİYİLEBİLİR HALE GETİRİLDİ”

Boyner Grup tasarım ve üretim merkezlerinin de günümüz teknik ve teknolojik olanaklarından beslenen yenilikçi tasarım konseptleri ortaya çıkardıklarını vurgulayan Altun açıklamalarını şu sözlerle tamamladı;

“Kurulduğu günden itibaren Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olan Altınyıldız, sürdürülebilir tekstil alanında da sektöre öncülük yapıyor. Altınyıldız, 2021 yılında, 62.5 ton geri dönüştürülmüş elyaf kullanarak 3 milyon 385 bin pet şişeyi giyilebilir hale getirdi ve yaklaşık 87.5 ton CO2 emisyonu önlendi.”

 

DHA-Ekonomi – Türkiye-İstanbul / Merkez – DHA