Boyner, İnsan Odaklı Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayan Boyner Grup; iş yerinde demokrasi, inovasyon, çevresel etki, değer zinciri, topluma yatırım ve paydaş katılımını kapsayan etki çemberinde modası geçmeyecek tek kavramın “iyilik” olduğuna vurgu yaptı.

Boyner Grup, 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Yaptıkları tüm çalışmalarda “iyilik” yaratmaya odaklandığını belirten Boyner Grup CFO’su ve İcra Kurulu Üyesi Özgür Tokgöz Altun, “Sürdürülebilir iş modellerimizi sadece grup şirketlerimizde değil, aynı zamanda tedarik zincirimiz ve iş ortağı ağımızda da yaygınlaştırmaya odaklanıyoruz” dedi.

 

“TÜRKİYE VE DÜNYA STANDARLARI ÜZERİNDE BİR PERFORMANS SERGİLİYORUZ” 

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna hassasiyetle yaklaştıklarına değinen Altun, “Kadın çalışan oranında Türkiye ve dünya standartları üzerinde bir performans sergiliyoruz. 2021 yılında Boyner Grup şirketleri ve markalarında kadın çalışan oranımız yüzde 45, kadın yönetici oranımız ise yüzde 39 oldu. Amacımız bu oranı daha da yükseltmek” ifadelerini kullandı.

 

“BUGÜNE KADAR 108 KADIN GİRİŞİMCİ MEZUN OLDU” 

 

2009 yılından bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için iletişim kampanyaları hazırladıklarını da hatırlatan Altun, “Bu alandaki çalışmalarımızı KAGİDER ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiğimiz “İyi İşler” programıyla da destekliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz; hem kendi tedarik zincirimiz hem de perakende sektöründe üretim yapan ve istihdam sağlayan kadın girişimcilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını amaçladığımız projeden bugüne kadar 108 kadın girişimci mezun oldu. Projeye katılan girişimci kadınların ürünleri Morhipo.com’da açılan İyi İşler Dükkan’da da satışa sunuluyor” diye konuştu.

 

“ENGELSİZ BİR İLETİŞİM ORTAMI YARATMAYI ÖNEMSİYORUZ” 

 

Farklılıkları insanları birleştiren bir güç olarak tanımladıklarını ve bu anlayışla çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine bir yenisini daha eklediklerini söyleyen Altun açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için engelsiz bir iletişim ortamı yaratmayı önemsiyoruz. Bu değerle imza attığımız Gönülden İşaret projemiz ile çalışanlarımızın işaret dili öğrenebilmesini sağlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nün de desteğiyle hayata geçirdiğimiz projede şu ana kadar 33 çalışanımız sertifikalarını aldı. Proje her yıl çalışanların desteği ile daha çok büyüyecek. Her Boyner mağazasında en az bir işaret dili bilen çalışan olmasını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda da her yıl bu eğitimlere devam edeceğiz”

 

“Kurulduğu günden itibaren Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olan Altınyıldız, sürdürülebilir tekstil alanında da sektöre öncülük yapıyor. Altınyıldız, 2021 yılında, 62.5 ton geri dönüştürülmüş elyaf kullanarak 3 milyon 385 bin pet şişeyi giyilebilir hale getirdi ve yaklaşık 87.5 ton CO2 emisyonu önlendi.”