Aydem Yenilenebilir Enerji CDP’de Dünya İklim Liderleri Arasına Girdi

Aydem Yenilenebilir Enerji, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) gerçekleştirdiği Su Güvenliği raporlamasında ‘A Liderlik Seviyesi’, İklim Değişikliği raporlamasında ise ‘A- Liderlik Seviyesi’ alarak dünyada sayılı şirketin girebildiği küresel liderler listesinde yer aldı.

Uluslararası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project, CDP) gerçekleştirdiği İklim Değişikliği (Climate Change) ve Su Güvenliği (Water Security) raporlamasının sonuçları açıklandı. Geçen yıl gerçekleştirilen raporlamada İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programlarında ‘B Yönetim Seviyesi’ derecesi elde eden Aydem Yenilenebilir Enerji, bu yıl Su Güvenliğinde en yüksek puan olan ‘A Liderlik Seviyesi’ derecesini alırken, İklim Değişikliğinde ise ‘A- Liderlik Seviyesi’ derecesini aldı. Şirket, elde ettiği derece ile dünyada sadece 103 şirketin olduğu CDP Su Güvenliği 2022 Yılı A Liste Raporu’na (CDP Water Security A List 2022 Report) girme başarısını gösterdi.

“SEKTÖRÜMÜZE ÖNCÜLÜK ETMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) katılımcısı ve Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi’nin (Science-Based Targets initiative, SBTi) imzacısı olarak faaliyetlerinin her alanında sürdürülebilirliği gözettiklerini belirterek “Yenilenebilir enerji yatırımlarımızla Türkiye enerji haritasının yeşile dönmesi için çabamızı artırırken, sürdürülebilirliği kurum kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olarak görüyoruz. Operasyonlarımızın çevreye doğrudan ve dolaylı olan etkilerini azaltmanın yanında kendi çevresel performansımızı geliştirmek adına titizlikle çalışmalarımızı yürütüyoruz.

İklim değişikliğine dair risklerin azaltılması ve doğal kaynakların korunması noktasında izlediğimiz bilimsel yol ve yenilikçi stratejilerimizle sürdürülebilirlikte sektörümüze öncülük etmeye özen gösteriyoruz. Bu noktada dünyanın en prestijli çevre girişimi olarak kabul edilen CDP’nin İklim Değişikliğinde ‘A- Liderlik Seviyesi’ ve Su Güvenliğinde en yüksek puan olan ‘A Liderlik Seviyesi’ ile raporlamada dünya liderleri arasındayız. Ülkemizde enerji sektöründe bugüne kadar A Liste Raporu’na giren ilk ve tek şirket olmaktan dolayı gururluyuz. Bu dereceyi kazanmamızda emekleri ile katkı sağlayan tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim” dedi.