ABD’de Esrarengiz Çevre Felaketi

ABD’nin Ohio eyaletinde zehirli kimyasal taşıyan tren raydan çıkarak çevre felaketine neden olmuştu. Olayın üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen bölgeyi etkisi altına alan duman bulutunun hâlâ olması halk sağlığını tehdit ediyor. Duman bulutunun kalıcı hale geldiği kasabada halkın tedirginliği devam ederken, bölgedeki koku ve içme suyunun güvenliği gibi pek çok konuda yetkililerden şeffaflık bekleniyor. Ohio’daki çevre felaketi sonrası çokça sorunun cevapsız kalması sebebiyle yüzlerce kişi, Doğu Filistin kasabasındaki bir spor salonunda bir araya geldi. Yetkililerden daha fazla bilgi isteyen halk, “güvenlik kaygıları” nedeniyle toplantıya katılmayan tren şirketi yetkilileri Norfolk Southern’ı sert bir dille eleştirdi.

Mantar bulutunu hâlâ görüyoruz Kazanın yaşandığı yere yalnızca birkaç kilometre mesafede yaşadığını belirten Danielle Deal, “Sadece sorduğumuz soruların etrafında dans ettiler. Norfolk burada olmalıydı” dedi.

Deal, iki çocuğu ile evden ayrılarak 21 kilometre mesafedeki annesine yerleştirdiğini söyleyerek, “Hala mantar bulutunu açıkça ve gün gibi görebiliyoruz” ifadelerinde bulundu. Tartışmalara ilişkin açıklama yapan Ohio Başsavcısı Dave Yost da, Norfolk Southern’e karşı yasal işlem başlatmayı düşündüklerini belirterek, “Doğu Filistin ve çevresini etkisi altına alan hava kirliliği, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vererek rahatsızlığa yol açmıştır” diye konuştu.